צור קשר 

הדיילת שפכה עליכם תה רותח או נפלה עליכם מזוודה במהלך הטיסה ונפגעתם? את מי ניתן לתבוע במקרים כאלה? באילו מקרים לא ניתן לתבוע כלל? ואיך בית המשפט מתייחס למקרים כאלה?

רכשתם כרטיסי טיסה ממיטב כספכם על מנת לטוס לטיול מהנה ומפנק, ובתקווה שהטיסה תעבור בשקט וללא תקלות מיותרות. אך לצערכם במהלכה נפגעתם מעגלת מזון שהתדרדרה ופגעה בכם וגרמה לכם לנזק רציני שלא רק הרס את הטיול, אלא גם הסב לכם מזכרת בדמות נזק גופני קבוע.אומנם ידוע כי הסבירות שתפגעו במהלך הטיסה נמוכה בהרבה מאשר לפגיעה בתאונת דרכים או עבודה, אך מה קורה בכל זאת אם נגרם לכם נזק גופני בטיסה? על מי חלה האחריות ואת מי ניתן לתבוע? ומה בית המשפט פוסקים במקרים כאלה.

מי אחראי לנזק שנגרם בטיסה?
במקרים בהם נגרם לנוסע נזק גופני במטוס או תוך כדי פעולת עליה או ירידה ממנו, חלות הוראות אמנת ורשה, במסגרתה מוטלת אחריות כמעט מוחלטת על חברת התעופה לפצות את הנוסע. על מנת שחברת התעופה לא תהיה אחראית (באופן מלא או חלקי) לנזק שנגרם לנוסע, עליה להוכיח כי אשמת הנוסע היא שגרמה או תרמה לנזק שנגרם לו בטיסה, או אם היא תצליח להוכיח כי היא ועובדיה נקטו בכל האמצעים הנדרשים למניעת הנזק שנגרם לנוסע.

מה ההבדל בין תביעה כזו לבין תביעה לקבלת פיצויים בשל עיכוב או ביטול טיסה?
להבדיל ממקרים של עיכוב בטיסה בהם ניתן לדרוש מחברת התעופה פיצוי כספי הקבוע בחוק שירותי תעופה ללא הוכחת נזק, במקרים של תאונה בטיסה בה נגרם לנוסע נזק גופני, נדרש הנוסע להוכיח את הנזק שנגרם לו, וגם שהוא שנגרם כתוצאה מאירוע תאונתי (המוגדר כ- "מאורע בלתי צפוי, או בלתי רגיל, או התרחשות שהינם חיצוניים לנוסע – אשר גרם לחבלה, פציעה או מוות").

מה קורה אם הנזק שנגרם בטיסה הוא לא בגלל תאונה?
במקרים שחלילה נגרם לנוסע נזק בטיסה בשל מחלה (לדוגמה התקף לב או אירוע מוחי), לא ניתן להגיש תביעה נגד חברת התעופה. כך לדוגמה במסגרת מספר פסקי דין, נדחו תביעות שהגישו נוסעים נגד חברות התעופה, אשר במהלך הטיסה הם נפגעו מתסמונת ה-DVT (תסמונת פקקת הורידים העמוקים), ונקבע כי חברת התעופה אינה מחויבת במקרים כאלה בתשלום פיצויים, היות ולא מדובר באירוע תאונתי שהתרחש במהלך הטיסה.

האם יש הבדל בין תאונה בתוך המטוס לבין תאונה בשדה התעופה?
כן. במקרים של תאונה בשדה התעופה עצמו (לדוגמה – אם החלקתם בשדה התעופה), הוראות אמנת ורשה אינן חלות, היות ולא מדובר בתאונה שהתרחשה בתוך המטוס, או תוך כדי עליה או ירידה ממנו, אלא חוקי הנזיקין הרגילים הקיימים בישראל.

נפגע מעגלת מזון – וקיבל 148 אלף ₪
במסגרת פסק דין שניתן לאחרונה נדון מקרה של נוסע שהגיש תביעה נגד אל על, בה טען כי נפגע במהלך המראת המטוס מעגלת המזון שלא הייתה נעולה כנדרש, ולכן במהלך ההמראה העגלה צברה תאוצה ופגעה בעוצמה בברכו, ובשל כך סבל מכאבים קשים במהלך הטיול ואחריו.

מנגד אל על הכחישה את אחריותה לתאונה וטענה בין היתר, כי למרות שעגלת המזון לא הייתה קשורה כנדרש, התובע אשם בתאונה משום שלא ישב במושבו כנדרש בעת ההמראה, והניח את רגלו בצורה רשלנית לכיוון המעבר שבין הכיסאות. עוד היא טענה כי היה על אותו נוסע להבחין בעגלה המתקרבת לעברו במהירות ולהזיז את רגלו מהמעבר באופן שהיה מונע את פגיעתו.

במקרה זה קבע בית המשפט כי אל על התרשלה בכך שדייליה לא דאגו לסגור לפני ההמראה את עגלת המזון, דבר שגרם להידרדרותה ולנזק לנוסע, וחייב אותה לשלם לנוסע פיצוי בסך 148,000₪. בנוסף בית המשפט דחה את טענת אל על לגבי אחריותו של הנוסע לתאונה, וציין כי אין זה סביר לצפות מהנוסעים בהיעדר הנחיה מפורשת לשבת בטיסה "צמודי איברים ומהודקים למקומם".

נחבלה תוך כדי גלישה במגלשת חירום – וקיבלה פיצוי בסך 632,000 ₪
במקרה אחר נדונה תביעת נוסעת שטסה מתל-אביב אל ברלין עם חברת ישראייר, שנדרשה בשל תקלה שהתגלה במהלך הטיסה במטוס לגלוש במגלשת חירום, שבמהלכה מעדה נחבלה ונפגעה.

במסגרת אותה תביעה טענה הנוסעת, כי התאונה קרה לה משום שהיא נדחפה על-ידי דייל שזירז אותה לגלוש במגלשת החירום ולכן טענה כי על ישראייר לפצות אותה על הנזק הגופני שנגרם לה. מנגד טענה החברה כי הנוסעת לא נדחפה על-ידי איש מאנשי הצוות, והתאונה שנגרמה התרחשה באשמתה, משום שהיא לא נעשנה על מעקה גומי של המגלשה.

בית המשפט קיבל את התביעה וחייב את ישראייר לשלם לנוסעת פיצוי בסך 632 אלף ₪, לאחר שנקבע כי נותרו לנוסעת 33% נכות בגלל התאונה. בית המשפט קבע כי הנוסעת נפגעה בגלל דחיפה של אדם כלשהו בעת הגלישה במגלשת החירום, ולכן מדובר בתאונה בה על חברת התעופה לפצות.